Strawberry Finlandin ehdokkaat PRO Gaalaan
PRO-palkinnot jaetaan vuosittain 16 eri sarjassa. EHDOTA SUOSIKKIASI 8.10.2023 MENNESSÄ!
PRO-sarjoissa huomioidaan horeca-alan eri tehtäväalueet, vastuut ja ammattinimikkeet. Palkittavan tärkein ominaisuus on asenne. Nyt etsitään osaavia, energisiä, aurinkoisia ja esimerkillisiä ammattilaisia, joiden kanssa työskentely kiireessäkin on nautinto.
Meillä Strawberry Finlandilla työskentelee suuri joukko upeita hotelli- ja ravintola-alan ammattilaisia ja meillä onkin suuri ilo nostaa heistä neljä ehdokkaaksi seuraaviin PRO Gaalan sarjoihin:
* Ammattikeittiön työntekijä:
Frank Kwasi Opoku, Clarion Hotel Aviapolis
* Ravintolan asiakaspalvelija:
Panagiotis Neskes, Hotel St. George
* Ravintolan keittiöpäällikkö / -mestari:
Clarence Lozana, Hotel Kämp
* Hovimestari / sommelier:
Jussi Ansaharju, Hotel Lilla Roberts
* Vastuullisuus:
Clarion Says No -tapahtuma, Noora Möller, Clarion Hotel Helsinki
Löydä suosikkiehdokkaasi alempaa tältä sivulta ja täytä ehdokkaan tiedot! Löydät kunkin ehdokkaan kohdalta meidän perustelumme sille, miksi nämä viisi ansaitsevat voiton omassa sarjassaan. Poimi vinkit omaan perusteluusi ja kirjoita omasi!
Pääkuva: Avecmedia
EHDOKKAAMME:
EHDOKKAAMME: Frank Kwasi Opoku
SARJA: Ammattikeittiön työntekijä
YRITYS: Clarion Hotel Aviapolis
TYÖPAIKKA: Clarion Hotel Aviapolis ravintola
MIKSI FRANK ANSAITSEE VOITON:
"Frank on lyhyesti sanottuna paras astiahuoltaja mitä ammattikeittiössä on nähty ja hän on tärkeä osa ravintolatiimiä. Hän pitää huolen alueestaan ylpeydellä, huolehtii että astiat ovat paikoillaan ja keittiö huokuu puhtauttaan. Hän on aina valmis auttamaan työtovereita ja hän valaisee hymyllään ja iloisella olemuksellaan koko keittiön. Milloinkaan hänellä ei ole niin kiire, etteikö hän ehtisi paria sanaa vaihtaa kollegan kanssa. Frankin ammattitaito ja kokemus tulevat hyvin esille hänen tavassaan ennakoida tulevien päivien tarpeita ja varmistaa että kaikki tarpeellinen on käden ulottuvilla."
Ehdotathan Frankia voittoon omassa sarjassaan!
EHDOKKAAMME: Panagiotis "Pauli" Neskes
SARJA: Ravintolan asiakaspalvelija
YRITYS: Hotel St. George
TYÖPAIKKA: Hotel St. Georgen aamiaisravintola
MIKSI PAULI ANSAITSEE VOITON:
"Vieraamme muistelevat kohtaamisiaan Paulin kanssa hymyillen. Palautteissa Paulia kehutaan sydämellisen vieraanvaraiseksi ja aina hyväntuuliseksi ilon tuojana. Paulilla on hieno taito kohdata vieraamme yksilöinä ja tuoda lisäarvoa aamiaselämykseen vaikkapa syntymäpäiväserenadeja laulamalla. Työkaverit pitävät Paulia luotettavana ja auttavaisena, jolla on luontainen kyky luovia tilanne kuin tilanne sujuvasti.
Parasta Paulin kanssa työskennellessä on se, että kun päivän päätteeksi kiitetään ja moikataan, niin seuraavaa tapaamista hänen kanssaan alkaa jo odottamaan."
Ehdotathan Paulia voittoon omassa sarjassaan!
EHDOKKAAMME: Clarence Lozana
SARJA: Ravintolan keittiöpäällikkö / -mestari
YRITYS: Hotel Kämp
TYÖNPAIKKA: Brasserie Kämp
MIKSI CLARENCE ANSAITSEE VOITON:
"Pastry Chef Clarence Lozana on innostava ja tukeva esihenkilö sekä kunnioitettu ja pidetty kolleega, joka luo voimaannuttavan ilmapiirin työyhteisöön. Hän käyttää luovuuttaan poikkeuksellisella tavalla luodessaan mestarillisia luomuksia keittiössä. Clarence on inspiroiva huippuammattilainen, joka on ruokatrendien hermolla. Hän on onnistuneesti yhdistänyt ajan hermolla olevat kulinaariset suuntaukset osaksi Kämpin kulttuuria, yhdistäen perinteen ja nykypäivän."
Ehdotathan Clarencea voittoon omassa sarjassaan!
EHDOKKAAMME: Jussi Ansaharju
SARJA: Hovimestari / sommelier
YRITYS: Hotel Lilla Roberts
TYÖPAIKKA: Ravintola Krog Roba
MIKSI JUSSI ANSAITSEE VOITON:
"Ravintola Krog Roban sommelier Jussi Ansaharju on kuin yksi suosikkiviineistään: Moselin Riesling, hienostunut ja tasapainoinen. Ravintola-ala vei Jussin mennessään vuonna 1981. Ravintola Krog Roban ja cocktailbaari Bar Lilla e:n tiimissä Jussi on ollut aina avausvuodesta 2015 lähtien.
Jussi tunnetaan rauhallisena luottopakkina ja vaatimattomana tosiammattilaisena, joka perehdyttää, tuntee tuotteet, katteet ja ravintolabisneksen. Laaja kiinnostus kulttuuriin takaa, että Jussi kyllä tunnistaa, kuka milloinkin ravintolapöydän ääreen istahtaa. Vuosien varrella mukaan on tarttunut monta kohtaamista ja tarinaa. Tämän taiturin työskentelyä seuratessa oppii siis yhtä sun toista. Näin kertoo myös Jussin opissa aikanaan ollut kansainvälisesti tunnettu sommelier Samuil Angelov."
Ehdotathan Jussia voittoon omassa sarjassaan!
EHDOKKAAMME: Clarion Says No / Noora Möller
SARJA: Vastuullisuus
YRITYS: Clarion Hotel Helsinki
TYÖPAIKKA: Clarion Hotel Helsinki ravintola
MIKSI "CLARION SAYS NO" ANSAITSEE VOITON:
"Noora on paljon enemmän kuin Clarion Hotel Helsingin Ravintolapäällikkö. Hän on sydämellinen työkaveri ja huikea ihminen, joka välittää sekä hotellistamme että naapurustostamme. Siksi onkin luontevaa, että hän on hotellimme kiusaamista vastustavan Clarion Says No -tapahtuman taustalla. Saimme vieraaksemme yli 200 Jätkäsaaren koulun oppilasta julistamaan kanssamme koulurauhan motivaatiopuhujan ja breikkaajan Hatsolon johdolla. Noora järjesti tämän merkittävän tapahtuman intohimolla ja koko sydämestään ja hän suunnittelee jo nyt ensi vuoden tilaisuutta."
Ehdotathan Clarion Says No ja Nooraa voittoon omassa sarjassaan!
LUE LISÄÄ PRO GAALASTA
PRO Gaala nostaa esiin suomalaisten keittiöiden ja ravintola-alan osaamista. Heidän missionsa on lisätä alan arvostusta ja tuoda parrasvaloihin parhaita ammattilaisia: suurkeittiöiden virtuooseja, ravintoloiden monitaitureita, uuden kehittäjiä, yrittäjiä, konkareita ja tulokkaita. Alan esikuvat palkitaan PRO-palkinnoilla jo 22. kerran.
Ehdottaminen päättyy: 8.10.2023
Finalistit julkaistaan: 29.11.2023
Tuomaristo tekee päätöksen: 26.1.2024
PRO Gaala järjestetään: 29.1.2024
Kuvassa juhlii viime vuoden voittaja Mustafa "Musti" Alpaslan!